Leading Manufacturer of pearl white marble, forest brown marble, kandla grey sandstone, marble stone, green rain forest marble and indian marble from Jaipur.
Get Latest Price
| Color | White |
| Thickness | 17 mm |
| Finish | Polished |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Tile |
| Finishing | Polished |
| Usage/Application | Flooring |
| Usage Area | Wall Cladding |
| Marble Type | Imported Marble |
| Edge Type | Straight |
₹ 180 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 18 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Color | White |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finishing | Polished Finish |
We are a reckoned firm, engaged in offering superior quality Forest Brown Antique Marble. The marble we offer is acknowledged for its unique shades and smooth surface texture. Moreover, the marble we offer is anti-static in nature and resistant to scratches and stains. Clients can avail the range at reasonable prices via simple and easy payment modes.
Following are the areas where our marble can be deployed:
Get Latest Price
| Thickness | 22mm |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Flooring |
| Stone Form | Slabs |
| Edges | Hand Cut |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Thickness (mm) | 25 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Color | White |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Marble Type | Indian Marble |
Get Latest Price
| Color | Forest Green |
| Thickness | 12 mm |
| Marble Type | Imported Marble |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Flooring |
Get Latest Price
| Color | Green |
| Thickness | 16 - 18 mm |
| Brand | Axiom Exports |
| Form | Slab |
| Application Area | Countertops |
| Marble Type | Indian Marble |
| Surface Finish | Polished Finish |
Get Latest Price
| Application Area | Flooring |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Coverage area (application) | Laundry, Main Area, Kitchen, Bedroom, Outdoor, Bathroom |
| Form | Slab, Tile, Cut-to-Size |
| Stone Form | Thick Slab, Thin Slab, Big Slab |
| Condition | New |
| Brand | AXIOM EXPORTS |
| Thickness | 15-20 mm |
| Material | granite slabe |
| Color | Absolute Black |
| Water Absorption, % by weight | 0.11 |
|---|---|
| Density Kg / M3 | 3047 |
| Modulus of rupture, N/ mm2 (Dry) | 26 |
| Modulus of rupture, N/ mm2 (Wet) | 28 |
| Compressive strength N/mm2 (Dry) | 225 |
| Compressive strength N/mm2 (Wet) | 209 |
| Abrasion (Resistance to wear) (Average Wear) | — |
| Abrasion Resistance | — |
| Max Wear on individual specimen | — |
| Flexural Strength | 24 |
| Stone Type | Granite |
|---|---|
| Stone Color | Black |
Get Latest Price
| Application Area | Flooring, vizag blue |
| Surface Finish | Polished |
| Stone Form | Big Slab |
| Condition | New |
| Brand | axiom exports |
Bharat Gupta (Proprietor)
Axiom Exports
7/181, Malviya Nagar
Jaipur - 302017, Rajasthan, India